Skóra normalna i trądzikowa – podstawowa pielęgnacja

Starzenie jest nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia, jednak przykładając wagę do zdrowego trybu życiu oraz regularnej pielęgnacji, proces ten możemy spowolnić. Skóra twarzy, jest najbardziej narażona na niepożądane działanie czynników zewnętrznych. Każdego dnia ma kontakt z kosmetykami, wiatrem czy drobnoustrojami. Aby utrzymać skórę w dobrej formie, należy o nią regularnie dbać. Aby ułatwić proces pielęgnacji, pokrótce opowiem jak i dlaczego należy pielęgnować twarz.

Pierwszym i najważniejszym elementem pielęgnacyjnym jest demakijaż lub mycie twarzy. Nie bez znaczenia jest to, jakich preparatów używamy. Biorąc pod uwagę różne typy cery, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty przeznaczone do jej pielęgnacji. Najczęstszym błędem popełnianym przy oczyszczaniu skóry twarzy, jest stosowanie zwykłego mydła lub żelu pod prysznic. Jest to niedopuszczalny błąd, ponieważ produkty te mają inne pH i mogą doprowadzić do przesuszenia skóry lub uszkodzenia bariery naskórkowej, niszcząc jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Kiedy ów bariera zostanie uszkodzona, nasza skóra naturalnie będzie dążyła do jej odbudowy i może zacząć się przetłuszczać, mimo iż przed zastosowaniem środków myjących, była sklasyfikowana jako skóra sucha lub normalna.

Kolejnym kluczowym argumentem opowiadającym się za niestosowaniem mydła, jest cera trądzikowa. Tu spotykamy się ze zdziwieniem. Mydło ma właściwości wysuszające ze względu na swoje pH, owszem. Jednak biorąc pod uwagę, iż ze zmianami skórnymi wiąże się rozwój bakterii, myjąc twarz preparatami o odczynniku zasadowym, tworzymy bakteriom idealne warunki do dalszego rozwoju. Dlatego istotne jest, aby nasza skóra, poddawana była regularnej pielęgnacji preparatami z odpowiednim pH 5,5, czyli lekko kwaśnym.

Dawniej do kuracji zmian trądzikowych zalecano stosowanie spirytusu czy płynu ziołowego Amol. Jest to kolejny z błędów, gdyż w ten sposób znów doprowadzamy do przesuszenia i uszkodzenia naszej magicznej bariery naskórkowej.

Po każdym myciu twarzy należy pamiętać, aby zastosować również tonik lub wodę termalną. Dopiero wtedy będziemy pewni, że stan naszej skóry jest w najlepszym porządku a pH jest odpowiednie.